Letním New Yorkem

Posted by on Aug 13, 2015 | 0 comments

O americkém New York City byly napsány desítky tisíc blogů a tisíce průvodců, vyfotografován byl milionem objektivů a nesčetněkrát se jeho genius loci objevil v literárních textech a filmových scénách. Tento článek je věnován jednomu dovolenkovému týdnu, strávenému v NYC v květnu 2015.

Times Square

Times Square

ESTA a biometrický pas

Vlastníte-li biometrický pas, stačí pro vstup na americké území vyplnit elektronický formulář ESTA (a zaplatit 14 dolarů za to, že tak můžete udělat) a projít dvoukolovým pohovorem. První se odehrává na evropském území (já jsem měl to štěstí v Londýně), druhé pak po přistání na americké půdě. S průměrnými znalostmi angličtiny nepředstavuje ani jeden z nich výrazný problém, pokud se ovšem nevypotácíte na JFK Airport s dvěma promile v krvi po letu bohatém na alkohol. Stejně tak je dobré dávat si pozor na používání mobilního telefonu PŘED americkým odbavením a potlačit touho dát vědět svým blízkým bezprostředně po přistání. Zákaz je striktně vynucován a není třeba přílévat olej do ohně jeho demonstrativním porušováním (stejně security služba každého uživatele důrazně upozorní). Americká půda se otevírá, vstupte…

PRVNÍ PŘEKVAPENÍ

Jedná se o plurál. Ne jedno překvapení, ale celá sada. Transfer automatizovaným vlakem Airtrain ani nepředstírá, že není řízen člověkem. Jste úplně vepředu, díváte se na koleje před Vámi, jen to nikdo neřídí. Trochu jako horská dráha, ale na vzdálenost deseti kilometrů a s kufrem. Vstupenka do metra stojí asi třicet dolarů na týden a opravdu se vyplatí, protože ve vagonech strávíte hodiny a projedete stovky stanic. Nikdo si vás nevšímá, každý si hledí svého, anonymita tak odlišná od toho, co člověk zažije v ČR. Jeden vagon (v americké angličtině označovaný jako “car”) plný pasažérů černé pleti a dvě bílé tváře s bagáží by určitě přitáhly pozornost, ovšem ne v New Yorku. Jste schovaní sami do sebe, nezáleží na tom, jestli máte conversky nebo martensky, sluchátka nebo růžové sluneční brýle, rifle nebo kosmický oblek. Neskutečná bohatost typů, národností, módních stylů, vyznání, jazyků, kultur, pachů a vůni způsobují, že jednotkou je člověk sám o sobě a to, že nezapadá, je standardem, nikoliv výjimkou. Je to svoboda, těžce vykoupená, osvobozující.

VELIKOSTI

Paříž ze obrovská, Londýn monstrózní, Moskva nezměřitelná, Praha skromná, Varšava tradiční, Bratislava provinční, Vídeň historická, New York City nepopsatelný. “Melting Pot” (tavicí kotlík) jak bývá New York nazýván, je přiléhavou přezdívkou. V tomto tyglíku je osm milionu lidí, kteří z NYC dělají nejlidnatější měšto USA, naplňují ho ruchem, myšlenkami, bohatstvím i chudobou, kulturou i barbarstvím. Přeplněnost vjemy je signifikatní pro každý pohyb po městě. New York je hmatatelný. Všemi smysly. A od prvního okamžiku. Nenechá vás vydechnout. Cítíte ho, ať jste v podzemce, v hotelu, na hamburgeru, ve sprše, nebo jen tak na ulici. Nejde mu uniknout, pohltí vás, chcete z něho pryč a zároveň vás zrádně láká.
Vysoké budovy, které z manhattanské Skyline dělají nezapomenutelnou scenérii, Central Park s desetikilometrovou běžeckou stezkou a jezerem uprostřed, švýcarské ceny, baseballové stadiony s kapacitou padesáti tisíc návštěvníků a desítky dalších podnětů vám dávají najevo, že ačkoliv třeba nemusíte mít rádi aglomerace a davy, New York je tu pro vás a je jen na vás, jak s ním naložíte.

Z Central Parku

Z Central Parku

HARLEM

Všechno je pro průměrného středoevropana drahé, I ubytování. Šest tisíc korun za noc v průměrném hotelu katapultuje týdenní dovolenou do zbytečných výšin. “Inns”, jak jsou nazývány penziony bez permanentní obsluhy a kuchyně, vám nabídnou přiměřený komfort za přijatelnou cenu. Jen je potřeba se smířít s tím, že se možná ubytujete na horním Manhattanu (Uptown je na severu, Downtown na jihu a platí, že čím víc na jih, tím více peněz a bezpečí potkáte), který je víceméně černošskou oblastí. Platí však stále anonymní režim a to, že máte málo pigmentu, nikoho nepřekvapí. V tom je však kouzlo. Prefabrikované restaurace najdete v průvodcích, malou hospodu v harlemské uličce objevíte jen vlastním průzkumem a nebudete zklamaní. Ideály nejsou, ani v Americe, a to, co se jednu snídaní zdálo jako kulinářský ráj na zemi, je druhý den horkou jídelnou se špatnou obsluhou, Na lidech záleží vždy.

LIDÉ

Vzorce chování není možné vysledovat po týdnu. Tendence ke vzorcům chování přibližně ano. Američané v NYC jsou milí. Ne všichni, ale hodně z nich. Nejvíce to člověk pocítí ve službách, protože heslem o zákazníkovi, který je v pánem, se v Americe řídí. Ať jste v obchodě, v restauraci, v muzeu nebo přijdete pozdě na divadelní představení.

KAM ZAJÍT

Za týden se dá stihnout setina promile možností, které New York nabízí. Chronologicky nyní, co jsem stihl já.

BROOKLYN BRIDGE nabízí krásný výhled (samotný most je nádherný), plný lidí, samozřejmě.

Baseballový zápas na YANKEE STADIUM. Baseball je americký národní sport, New York má v nejvyšší soutěži MLB (Major League Baseball) dva týmy, Yankees a Mets. Zvolil jsem tradičnější Yankees, ale dojem by byl určitě srovnatelný I na Mets. Obrovský stadion se světelnými panely, parádním hotdogem, piveem a mým oblíbeným sportem mi připravily neuvěřitelný zážitek a tříhodinový zápas (Yankees vs Orioles 2:6) jako by trval minutu.

Yankee Stadium

Yankee Stadium

Muzikál Chicago na BROADWAYi. At patříte k milovníkům kultury či ne, nejslavnější divadelní scéna světa by vás minout neměla. Malinkaté divadlo Ambassador Theatre mělo atmosféru, velmi strmé hlediště, jednu toaletu pro všechny, nabídlo vynikající představení, výborné pěvecké a herecké výkony a příjemný pocit, že za umění se vyplatí zaplatit.

Povinný CENTRAL PARK představoval jediné tiché místo, se kterým jsem se v New Yorku setkal. Obdélníková zelená oáza vybízí k odpočinku, ke sportu, k procházkám, rozjímání … vlastně jako každý jiný park, jen tento je obrovský.

Central Park

Central Park

METROPOLITAN MUSEUM OF ART se sbírkami umění napříč věky a kontinenty krásné a obrovské.

Cesta přívozem na STATEN ISLAND s výhledem na Sochu Svobody představuje alternativu k placeným vyjížďkám. Nedostanete se tak blízko k samotné soše, v obrovském trajektu je zato dost místa a nestojí nic.

Statue of Liberty

Statue of Liberty

FEDERAL HALL NATIONAL MEMORIAL u Wall Street je místem, kde se zrodily Spojené státy a George Washington složil přísahu do úřadu jako první americký prezident. Místo je malé, s dotekem velké historie.

Federal Hall National Memorial

Federal Hall National Memorial

Veřejná knihovna má kouzelné prostory a jeden z nejhezčích obchodů se suvenýry, který jsem kdy viděl. Koupil se dalo v podstatě všechno, včetně manžetových knoflíčků ze starého psacího stroje, jejichž písmena jste si mohli vybrat a sestavit si tak dvojici NY nebo třeba iniciály svého jména.

Restaurace BOULEVARD BISTRO v Harlemu s nejjednodušším burgrem, který patřil k těm nejlepším, které jsem ochutnal, lokálním harlemským pivem a velmi milou obsluhou.

Pamětní místo po WORLD TRADE CENTERS je smutné, pietní, nekonečná voda padající do temné propasti připomíná tragédii a tato připomínka je čestná a důstojná. Naproti se tyčící nový mrakodrap One World Trade Center je impozantní a krásnou dominantou a určitě jí ještě dlouho zůstane.

9/11 Memorial

9/11 Memorial

ZÁVĚREM

Jeden z mých přátel mi říkal, že ho New York natolik uchvátil, že se tam musí stále vracet. Nesdílím jeho návratovou tendenci, na dovolenou bych se znovu do NYC pravděpodobně nevypravil. Na zápas baseballu ovšem kdykoliv. Máte-li cestovatelský seznam míst, kam se podívat dříve, než zestárnete nebo než vám dojdou peníze, New York by v něm měl určitě být.

Yankee Stadium

Yankee Stadium

| 938 Total Views