Obrigado, Madeira!

Posted by on Sep 16, 2014 | Comments Off

O souostroví Madeira (kromě samotné Madeiry k němu patří ještě ostrovy Porto Santo a Desertas) je pro návštěvníky dostupných hodně zdrojů (např. http://en.wikipedia.org/wiki/Madeira, http://www.tripadvisor.com/Search?q=MADEIRA, http://www.visitmadeira.pt/), proto je tento článek věnován subjektivním zkušenostem a faktům, které autor nasbíral z týdenního pobytu na hlavním ostrově a v hlavním městě hlavního ostrova – Funchalu.

Funchal - pohled z lodi v přístavu

Funchal – pohled z lodi v přístavu

Představa ostrova v Atlantiku s písečnými plážemi, palmami, krásnou přírodou a jihoevropským temperamentem (Madeira náleží Portugalsku) je pravdivá, kromě první části. Sopečný ostrov nabízí všechno, jen ne hodně příležitostí ke koupání v moři, protože většina pobřeží jsou strmé skály, mezi nimi jeden z největších útesů v Evropě – Cabo Girão – s výškou přes 500 metrů. Trajektem na Porto Santo se situace obrací a milovníci mořského písku si přijdou na své, to ale autor z časových důvodů nestihl. Na Madeiře – přestože plocha ostrova je necelých 800 km2 – je toho tolik k vidění, že jeden týden na prozkoumání všech krás nestačí.

Lávový poloostrov u Baia d'Abra

Lávový poloostrov u Baia d´Abra

Kouzlo Madeiry spočívá v něčem jiném, než jsou slunečníkové radovánky. Je to především neuvěřitelná geologická vrstevnatost, spojená s maximalistickým urbanismem na velmi malém prostoru a nutnost překonávat velké výšky na krátkých vzdálenostech. Kdyby na Madeiře trénoval Alberto Contador, vyhrával by Tour de France častěji, pokud by se ovšem na úzkých strmých silničkách nestřetl s protijedoucími autobusy, jejichž řidiči musejí mít ocelové nervy a mistrovský cit pro volant. Klikatost a obrovské převýšení jsou nejspíše hlavním důvodem, proč cyklisty na Madeiře prakticky nepotkáte.

Cabo Girão

Cabo Girão

GT a vysoký výkon

Pro cestování po Madeiře je dobré půjčit si vůz. Zarezervujte si něco silnějšího (ja jsem měl k dispozici Renault Megane GTline, 110 HP, bez reklamy J), protože budete mít dost výkonu na častých převýšeních 15% a nebudete zdržovat ostatní. Milovníci zatáček a prudkých srázů si přijdou na své, slabé žaludky budou strádat takřka na každém metru, protože rovnou silnici na ostrově nenajdete. Maximální rychlost na dálnicích je 100 km/h, ale i ty jsou tak nepřímé, že stovka se vám bude zdát více než dost.

Není to úplný sporťák, ale jelo to :)

Není to úplný sporťák, ale jelo to :)

Na přechodech se dává přednost, semafory mají sekvence zelená-oranžová-červená a červená-zelená, takže musíte být připraveni na rozjezd za každých okolností. Pro nacvičování rozjezdů do kopce jsou místní terény k nezaplacení.

Celkem dobře se dá využít místní autobusová doprava, díky níž se dostanete na různé konce ostrova. Turista musí počítat s adrenalinovým přísunem, protože co dokáží autobusáci vykroužit na úzkých cestách, na kterých vás od dvousetmetrového srázu dělí půlmetrová betonová zídka, je těžko uvěřitelné.

Baia d'Abra

Baia d’Abra

Vodní vyžití

Jak již bylo zmíněno výše, plážová turistika není to pravé madeirské lákadlo. Mořského koupání se však i tak dá užít a to buď z lodi (cesta na katamaránu za velrybami a delfíny bývá spojena i s koupacími zastávkami) nebo v lávových bazéncích, které se kolem ostrova utvořily a které nabízejí rozkošné vykoupání ve slané vodě (např. v Porto Moniz), aniž by hrozilo, že vás příboj narazí na všudypřítomná skaliska. Většina lepších hotelů má i své sladkovodní bazény, ale to přece na mořském ostrově není to pravé.

Lávové bazénky v Porto Moniz

Lávové bazénky v Porto Moniz

Gurmánské hody

Koncentrace turistů a restaurací ve Funchalu je značná, gastronomické podniky se tak logicky předhánějí v nabídkách jídel a venkovní promotéři vás svojí výřečností dokáží přemluvit k jejich návštěvě. Ceny jsou evropské, dobré hlavní jídlo (ryba, mořské plody) stojí v průměru 14 euro, starters v podobě rozpečeného madeirského chleba s olivovým olejem se podávají víceméně automaticky. Místní specialitou je silná polévka s chlebem, chilli papričkou, vejcem a česnekem, ryba espada (scabbardfish), zapékaná s banánem a madeirské víno, jehož sladká a polosladká varianta jsou výborné před i po jídle. Místní banánovníky plodí menší, chuťově výraznější a sladší banány, passion fruit (maracuja) najdete ve zmrzlině i lihových nápojích a plod kaktusu tabaibos, který jsem vyzkoušel na místním food marketu, stánkař rozkrojil v rukavicích, protože obal obsahuje malé ostré bodliny, které se zapíchnou do prstu velmi snadno.

Ještěrky, delfíni, velryby a banány

Vzhledem k působení Golfského proudu je moře kolem ostrova stále teplé a místní klima bývá nazýváno „věčným jarem“. S průměrnou teplotou kolem 19 ºC v lednu a přes 25 ºC v srpnu bychom to se středoevropským jarem úplně nesrovnali, v sezóně je přes den prostě velmi teplo a vlhko. Díky tomu se daří místní flóře, hlavně banánům. Rozpraskaná lávová půda dobře svědčí ještěrkám, které potkáte mimo obydlená místa i přímo v centru. Za delfíny a velrybami (ty potkáte méně často) vyjeďte s některou z místních lodí (cena kolem €30).

Dolphin watching

Dolphin watching

 Pro turisty

Kanály, které byly budovány k svádění vody ze severní na jihovýchodní část ostrova, se nazývají levády. Slouží svému účelu dodnes a zároveň se z nich staly zajímavé stezky, po kterých je možné putovat po ostrově. Některé mohou být nebezpečné, protože jsou budovány v kopcích a uklouznutí znamená dlouhý pád. Pohledy, které se z nich nabízejí do okolí, podobné drobnosti rychle vyváží.

Levada nova

Levada nova

Nejvyšším vrcholem ostrova je Pico Ruivo (1862 m), na který je možné se dostat hřebenovou túrou z jiné hory – Pico de Arieiro, která je snadno přístupná vozem, protože na jejím vrcholu stojí radar NATO. Pokud se vám nedaří počasí, stejně jako mně, neuvidíte kvůli mrakům ani na krok a hřebenovka je zbytečnou cestou. Druhý zářijový týden, který jsem strávil na Madeiře, bylo počasí hodně proměnlivé, místní námořník ale říkal, že to není obvyklý standard, protože v tomto období je “pořád jasno a horko jako v pekle”. Na sopečném výběžku Baia d’Abra je občasný mrak vítaným úkrytem, který jinak dvouhodinová cesta s překrásnými výhledy na mořskou vodou omývané útesy nenabízí.

Baia d'Abra

Baia d’Abra

Madeira je zvláštním turistickým místem. Může působit depresivně kvůli vědomí, že jste na malém ostrově, který autem přejedete z jednoho konce na druhý za necelé dvě hodiny. Může vám způsobit závratě kvůli prudkým vrškům a ostrým zatáčkám. Hlava se vám může zamotat i při leteckém přistání a odletu, protože letiště je mostem postaveným u břehu a turbulence jsou dosti silné. Uchvátí vás přírodní krásou, čistým mořem, gastronomií, pohostinností místních (vcelku přirozeně, protože turismus zaměstnává velkou část ostrovní populace) a bláznivými dřevěnými sáněmi, na kterých se můžete svézt z kopce dolů za asistence mužů v bílém oblečení a slaměných kloboucích. Obrigado*, Madeira!

Madeirské letiště, postavené na moři

Madeirské letiště, postavené na moři

Z kopce dolů na navoskovaných saních

Z kopce dolů na navoskovaných saních


* S portugalským slovem “obrigado” je spojena soutěž, díky níž můžete vyhrát účast na některém ze specializovaných kurzů angličtiny za 2100,- Kč nebo 5 lekcí ruského jazyka v hodnotě 2250,- Kč zdarma. Přihlaste se do odběru newsletteru (na www.ypothesis.cz, úplně vpravo dole), sledujte svoji e-mailovou schránku, do které Vám newsletter dorazí, přečtěte si číslo pro říjen 2014 a odpovězte na soutěžní otázku. Ze správně odpovídajících vylosujeme dva výherce, kteří získají jednu z uvedených cen. Podrobné podmínky soutěže naleznete zde.

Melia Madeira Mare - hotelový bazén

Melia Madeira Mare – hotelový bazén

| 1,746 Total Views