Přátelské pozdravy z dalekých zemí – pohlednice 2015

Posted by on Nov 6, 2015 | 0 comments

Sběratelskou touhou lidé disponují, zdá se, přirozeně. Jaromír Hanzlík ve Slavnostech sněženek sbíral všechno, protože “se to může hodit”, kluci mají angličáky, holky panenky, všichni sbírají LEGO, já schraňuji pohlednice, které dostanu od svých přátel přes systém pošt. Cením si toho, že si na mě někdo vzpomene, vyvine, často značné, úsilí najít pohled, známku a poštu, napsat něco vlastní rukou … a pak tento kousek papíru najdu ve své schránce, která je přes půl zeměkoule od místa jeho odeslání.

Někdy z léta 1987 se datuje můj první pohled a zajímavé je, že jsem jej dostal vlastně obráceně, protože JÁ jsem nebyl doma. Třítýdenní pionýrské tábory bez kontaktu s rodiči byly pro sedmileté děti nejspíš příliš přísné a v rámci zmírnění izolace od rodiny mi moje drahá maminka posílala pohledy NA tábor, nikoliv já jí Z tábora. Byly to primárně korespondenční lístky a občas opravdová pohlednice s motivem rodného Brna, nejspíš abych nezapomněl, kam se mám vrátit. Rok 1987 byl obdobím bez mobilní sítě, dovolím si připomenout. O rok později jsme nemohli jet s kamarádem na stejný táborový turnus, jasnou nespravedlnost jsme museli zachytit a poslat jeden druhému pomocí poštovní zásilky a právě tuto pohlednici považuji za základní kámen své současné sbírky (díky, mami, ale od rodičů se to počítá za polovic).

Dnes, na konci roku 2015, se moje kolekce blíží k třem stům kusů z padesáti zemí. Následující přehled prezentuje skvělé úlovky letošního roku. Pokud jsem nějakou pohlednici nezařadil, omlouvám se za to. Ne všechny byly veřejně publikovatelné, fantazie vydavatelů a odvaha odesilatelů jsou obdivuhodné, děkuji všem. Ty druhé jsem poprosil o zodpovězení dvou otázek a jejich odpovědi najdete pod scany příslušných obrázků. Jejich znění je: 1) Jaká slova charakterizují město, které jsi navštívil(a), 2) Proč jej (ne)zařadit na seznam cestovatelských přání.

Naši nejbližší východní sousedé mají tak skvělé hory, že nevypravit se na ně je hřích. Vysoké Tatry mají v celé řadě svých kopců vysokohorský charakter, Roháče jsou skvělé na překonávání velkých převýšení, Belianské Tatry nabídnou trasy s menším množstvím kamení a ve všech částech je vynikající jídlo a pití, příjemní lidé a panoramata, která se neokoukají. Sportovci Miluška s Vojtou si na mě vzpomněli I po náročných výšlapech a obohatili moji sbírku pohlednicí obrázkem nejvyšší slovenské hory Gerlachovského štítu (2654 m n. m.).

IMG_0002-Vysoké Tatry_Miluska-Vojta

Drahá kamarádka Alena, která cestuje po Evropě s důležitou prací ohledně nezabezpečených dětí, zavítala do irského Galway City. Podle vlastních slov navštívila tři ze čtyř pubů z pohlednice a dívit se jí jistě nelze. Pivo guiness, atmosféra, angličtina, které není jen tak rozumět, tomu se špatně odolává.

Irsko

Alena: 1) Galway je přátelské a usměvavé i když prší. A nutno říct, že tam pršelo každý den, ale vůbec to nevadilo
2) Jednozančně zařadit. Je inteligentní, není moc turistické, dobře se tam jí i pije. Ve většině hospod mají každý večer živou muziku různých stylů. Jo a mají boží katedrálu, která vznikla v 50 letech v místech, kde stávalo vězení.

Studovat a pracovat v zahraničí je skvělá zkušenost. Přeletět na jiný kontinent, dozvědět se nové věci, udělat si praxi v oblasti, která člověka baví a navíc navštívit místo svých snů se rozhodl Martin. Cestoval do Kanady, absolvoval vzdělávací program, byl zaměstnancem obchodu s jízdními koly a projel se na bikových trailech v místě, kde se tento sport zrodil. Až s podivem je, že si při náročném programu našel čas na poslání pohledu; ale našel.

1) Vancouver je multikulturní, moderní, deštivý v zimě, slunečný v létě, industriální, plný příležitostí, vzdělání, businessu, ale i nekonečné zábavy, obklopen oceánem i horami.   2) Kanada je bezesporu jednou z nejkrásnějších zemí na světě. Vancouver je pravděpodobně nejkrásnějším městem v Kanadě. Na světě je jen málo velkoměst, které by byly bezprostředně obklopené jak oceánem, tak horami, což Vám dává možnost zde nejen pracovat a studovat, ale také užívat si rozmanité škály volnočasových aktivit. Od pikniků na pláži či běhání v parku, po horské tůry a ježdění na kole v létě nebo lyžování a snowboarding v zimě. Vancouver je také centrem kultury a nočního života. Vancouver je synonymem pro intenzivní život. Nebudete se nudit ani vteřinu!

1) Vancouver je multikulturní, moderní, deštivý v zimě, slunečný v létě, industriální, plný příležitostí, vzdělání, businessu, ale i nekonečné zábavy, obklopen oceánem i horami.
2) Kanada je bezesporu jednou z nejkrásnějších zemí na světě. Vancouver je pravděpodobně nejkrásnějším městem v Kanadě. Na světě je jen málo velkoměst, které by byly bezprostředně obklopené jak oceánem, tak horami, což Vám dává možnost zde nejen pracovat a studovat, ale také užívat si rozmanité škály volnočasových aktivit. Od pikniků na pláži či běhání v parku, po horské tůry a ježdění na kole v létě nebo lyžování a snowboarding v zimě. Vancouver je také centrem kultury a nočního života. Vancouver je synonymem pro intenzivní život. Nebudete se nudit ani vteřinu!

Bývalá kolegyně, nyní profesionální cestovatelka a fotografka Eliška, je bohatým přispěvatelem do mé sbírky. Pohlednice od ní jsou vzácné, pocházejí z tajemných míst a často vzniká údiv, že z nich zásilka vůbec dorazila. Letos se Eliška vydala do řady zemí, Kyrgyzstán byl jednou z nich. Hlavní město Biškek (nesoucí desítky let ve 20. století jméno Frunze), ze kterého pochází i tento obrázek, je metropolí s takřka milionovou populací, množstvím sovětské architektury … a samozřejmě se v něm domluvíte rusky.

Kyrgyzstán

Eliška: 1) hory, hory, hory, horská jezera, krásná příroda, sovětská výstavba, dobrá nálada, pohostinnost
2) ráj pro milovníky hor a divoké přírody, ideální příležitost vyzkoušet si život kočovných pastevců v koňském sedle, vyhnete se davům turistů 

Kolega z univerzitních studíí Jakub se v rámci podzimního putování vypravil do více zemí a zásobil mě pohlednicemi, které považuji za velmi vzácné. Z Rumunska, kam se vypravilo více mých přátel a poslalo mi pozdravy, nikdy žádný nedorazil, až nyní. Rumunská pošta má ještě delší doručovací rytmus než mexická, ovšem nyní doručila zásilku cca týden od odeslání. Druhým Kubovým příspěvkem je dopisnice (slovo odesílatele) z Jeruzaléma, města spjatého s křesťanstvím jako žádné jiné. Poštovní známka na rubu přeje Merry Christmas, vydal ji subjekt “Palestinian Authority”, lícová strana obsahuje deset fotografií a jejich anglické popisky jsme v hodinách angličtiny určitě nikdy neslyšeli (např. sepulcher – hrobka / anointing – pomazání).

IMG_0007-Bukurešť-Jakub

IMG_0015-Jerusalem-Kuba

Portugalské Porto (sofistikovanější nápovědu spojení město-země nabízí snad už jen název Singapur pro město, stát a ostrov zároveň) navštívíla milá kamarádka a spoluhráčka ze softballového klubu Iva. Město proslavené fotbalovým klubem FC Porto je pěkné I v lednu (průměrná lednová teplota je necelých čtrnáct stupňů), jen domy nemají centrální topení (vlastně nemají ani radiátory a vytápění tak zajišťují ad hoc přímotopy).

Porto

Iva: 1) Když se řekne Porto, okamžitě se mi vybaví slova jako “mozaika a dlaždice” – tradičními dlaždicemi je obloženo velké množství domů a je to krásná podívaná. Vytane mi na mysli také “kohoutek a sardinka” – tyto motivy se v obchodech často objevují na nejrůznějším zboží – ubrusech, náušnicích, přívěšcích, keramice, hrnečcích, na co si člověk vzpomene. Symbol kohoutka je spjat se starou portugalskou pověrou, sardinka připomíná Atlantik, na jehož břehu Porto leží. Z hlubin Atlantského oceánu pochází také treska, která je tak typická pro portskou kuchyni. Sušené nasolené tresky můžete vidět pověšené v řadě výloh. Místní je při kulinářské úpravě namočí do vody a poté je zpracují, třeba ji zapečou s bramborovou kaší.
Porto je obrovské moderní město, v jehož středu se nachází spousta historických památek. V ulicích této metropole však vládne příjemný klid.
2) Porto bych určitě doporučila navštívit, přináší řadu jedinečných zážitků. Za zmínku určitě stojí slavný most přes řeku Douro, kterému se říká “ležatá Eiffelovka” – projekt vedl žák samotného Gustava Eiffela. Podívejte se také do vyhlášeného knihkupectví Lello & Irmão. Kromě faktu, že bylo toto knihkupectví vyhlášeno jako jedno z nejhezčích na celém světě, na vás dýchne doslova kouzelná atmosféra. Tímto místem se prý totiž nechala inspirovat ke psaní samotná J. K. Rowlingová, když začínala tvořit ságu Harryho Pottera. Jistě také nevynechejte náměstí Aliados. Věřte nebo ne, velmi se vzhledově podobá pražskému Václavskému náměstí. Říkají to nejen Češi, kteří se podívali do Porta, ale také Portugalci, kteří navštívili Prahu.
Zkuste se přihlásit do kurzu surfování, projeďte se moderním metrem, ochutnejte výborné portské víno a místní vynikající ovoce. A nasávejte sluníčko plnými doušky. Toto doporučení platí také v zimě, protože Portugalci velmi neradi topí – u snídaně se vám tak v obýváku může kouřit od pusy a sluneční energie je jediný zdroj tepla, který vás zachrání :)
Potěší také vřelost a ochota místních. V útulné kavárně jsme dlouho s kamarádkou vybíraly ke kávě cupcake, mile nás pak překvapilo, když při odchodu dostala každá z nás dva další v krabičce.
Takže příští destinace? Oporto!

Istanbul se stal destinací pro Elišku a také pro Zuzku a obě dvě o své cestě publikovaly článek (následujte prosím odkaz na text Elišky a Zuzky). Turecko je, zdá se, oblíbenou turistickou zemí. Co do ní návštěvníky láká přibližují oba texty. Je to, bezpochyby, exotika, která pár hodin letu z České republiky nabídne neobvyklé vjemy pro všechny smysly.

IMG_0008-Istanbul-Zuzana

Do Bruselu se vypravila kamarádka Tereza a její názor na hlavní město Evropské unie si můžete přečíst pod obrázkem.

1) multikulturní město plné vaflí, hranolků, tisíců druhů piv, evropských institucí a památek jako je manneken pis nebo atomium  2) přestože město samotné není příliš zajímavé, své nedostatky kompenzuje bohatým kulturním vyžitím, takže doporučuju alespoň na skok zavítat :)

1) multikulturní město plné vaflí, hranolků, tisíců druhů piv, evropských institucí a památek jako je manneken pis nebo atomium
2) přestože město samotné není příliš zajímavé, své nedostatky kompenzuje bohatým kulturním vyžitím, takže doporučuju alespoň na skok zavítat :)

Kolega ze zkoušek češtiny Radim byl na Kanárských ostrovech a podařilo se mi ho přinutit, aby mi také poslal milý pohled. O otázky jsem ho raději nežádal, stejně by mi neodpověděl ;)

IMG_0014-Fuerteventura-Radim

Bývalá studentka a kamarádka Jana cestuje ráda a zásobuje moji sbírku vzácnými kousky. Z předešlých let je to například pohlednice z Mexika, která cestovala takřka půl roku. V letošním roce jsem našel zásilky z Malty a Albánie.

IMG_0012-Malta-Jana

IMG_0005-Albanie_Jana

Všem přispěvatelům moc děkuji a doufám, že příští rok budu moci psát o dalších vzácných pohlednicích, které mi budou dělat radost.

| 993 Total Views