První měsíc na Erasmu ve Finsku

Posted by on Mar 4, 2016 | 0 comments

To, že pojedu na Erasmus, a konkrétně do Finska, jsem se dozvěděla někdy na jaře minulého roku. Ale přece jenom jsem si říkala, že je to za dlouho, že mám času dost a hopla, přehoupl se rok 2016 a já měla 9 dní do odletu. Hrabala jsem se z postele s kocovinou po novoročním slavení, když jsem tak přemýšlela, co všechno za ten týden musím stihnout. Tři zkoušky, nabalit se, se všemi se rozloučit a najednou jsem měla strašně málo času a hrozně moc věcí k zařizování. Ale klasicky všechno na poslední chvíli, takže jsem se balila den před odjezdem. A je to tady, den D.

První okušení pravé finské zimy (-25 °C)

První okušení pravé finské zimy (-25 °C)

Takhle jednou ze školy v -25 °C

Takhle jednou ze školy v -25 °C

9. ledna, 2:30 zvoní budík a začíná mi celodenní cestování do Kouvoly ve Finsku. Zde budu trávit příští čtyři měsíce. Letěla jsem z Vídně přes Amsterdam do Helsinek, odkud jsem jela vlakem do Kouvoly. Musím říct, že dráhy ve Finsku jsou na super úrovni. Vlakové nástupiště přímo pod letištěm v Helsinkách, jen sjedete po eskalátoru a jste tam a nádherné, čisté vlaky, s Wi-Fi (zde ve Finsku je to standard všude). Do Kouvoly jsem dorazila někdy kolem 19:30 jejich času (o hodinu více než u nás). Na nádraží mě vyzvedly tutorky ze školy a dovezly autem k ubytovně, nebo snad kolejím pro zahraniční studenty. Nevím, jak lépe to nazvat. Musím říct, že jsem celým bytem i domem byla příjemně překvapena. Dole prádelna, dvě sušárny, sauna, velká společenská místnost, dvě velké úschovny na kola a můj byt hned v prvním patře, paráda. Byt je krásný, sdílím ho se dvěma spolubydlícími, každá máme vlastní pokoj, ale společnou kuchyň, koupelnu a záchod.

Hned jak jsem dorazila, byla na jednom z bytů párty, tak jsem se šla i s jednou mojí spolubydlící (Charlotte z Francie), která tu už byla tři dny, podívat a všechny přivítat. Všichni byli hrozně milí, povídala jsem si s mnoha z nich, i když jsem si nepamatoval jejich jména, takhle na začátek jich bylo na mě moc. Byla jsem ale po celém dni, ani ty dny předtím jsem toho moc nenaspala, tak unavená, že místo klubu, kam se odebrali skoro všichni, jsem šla vyzkoušet svoji novou postýlku.

Párty párty párty

Párty párty párty

Párty párty párty

Párty párty párty

Prospala bych nejspíš celý den, ale vzbudil mě hlad. Ještě k tomu jsem neměla vůbec nic na jídlo. Jediné, co jsem zvládla narvat do kufru, byla krabička čaje :-D Naštěstí jedna z Češek tady (Klára) se zrovna chystala na nákup do K-marketu, vzdáleného asi 1,5 km od domu. Tak jsem se tam s ní vydala. Ale pro upřesnění, teplota venku se zrovna pohybovala kolem -25 °C a my jeli na kole :-D Fíha, hned takhle rychle na mě :-D Na kolech tu jezdí každý druhý, v jakémkoliv počasí, protože autobusy tu jsou bída. Jednou za hodinu a některé jen do centra, takže z centra do školy to občas bývá pěšmo. Málem mi sice umrzly prsty, kvalita kol taky nic moc, po dlouhé době jsem brzdila šlapátky a poprvé v životě jela na kolem v -25 °C, takže aspoň zážitek, ale hlavně jsem měla jídlo.

Moje škola

Moje škola

Školní areál za lepšího počasí

Školní areál za lepšího počasí

Hned v pondělí 11. ledna 2016 začala škola. Měli jsme Welcoming days, kde nás provedli školou, naučili zacházet s informačním systémem, pomohli udělat rozvrh, vzali nás do kantýny atd. Trvalo to dva dny a potom hned začala výuka. Ostatním studentům, jako regulérním, začala škola již 3. 1., nechápu to hned po Novém roce. Ale asi to tu tak chodí. Jinak škola v pohodě, je tu úplně jiný systém než v Česku, kde jsou přednášky a cvičení ke každému předmětu. Tady je to stylem čtyřhodinových seminářů, většinou nepovinných, kde chvíli učitel mluví, chvíli se bavíme, a tak se to střídá. S angličtinou zápasím, ale po měsíci je to opravdu rozdíl, hlavně se hrozně rozmluvíte, protože nic jiného, než se bavit s ostatními, vám tu nezbývá. Jinak vypadáte jak outsider. Škola je sice každý den, ale učitelé jsou tu velmi benevolentní, zato hodně práce doma, myslím oproti českému školství. Ale co musím na škole pochválit je kantýna/jídelna. Oběd je tu za 2,60 € pro studenty, ale můžete si vybírat ze tří druhů jídel, ještě k tomu kombinovat přílohu s masem/rybou, co se vám zrovna líbí. Na zdejší poměry podle mého názoru super.

No a teď přichází asi ta část, na kterou netrpělivě všichni čekáte. Erasmus, nebo taky jinými slovy, nikdy nekončící zábava. Ano, tak ta je i tu. Je skvělé, že bydlíme všichni Erasmus studenti ve dvou budovách hned vedle sebe, sice úplně na konci této vesnice (ano, Kouvola je pro mě vesnice), daleko od všeho, ale jsme tu prostě všichni pohromadě. Takže většinou to probíhá asi tak, že se napíše buď v úterý (protože ve středu hodně z nás nemá školu) nebo ve středu (klasická studentská středa jako všude) nebo v pátek nebo v sobotu odpoledne, že bude party a u koho. Donese se pití, židle a jede se. Většinou se jedná o pre-party, tzn. rozjížděcí párty, kde se všichni načnou a pak se pokračuje v baru. Jenže s bary to tu je bída. Dohromady tři bary, které jedou většinou jen když je nějaká akce, takže se hodněkrát stává, že to všechno propaříme na bytě, jenže tu je další problém. Ty naše byty obchází sekuriťáci, protože po 22pm nesmíme rušit noční klid, ale jsme přece na Erasmu tak o co jde? No což o to, ale sekuriťáci rozdávají výstrahy, když máte tři, jste vyhozeni z bytu. Nájem tu není levný, takže všichni pokoušejí do druhé výstrahy a pak se párty po 22pm přesouvají jinam.

No a možná se ptáte, kde tady bereme alkohol. Možná to někdo ani nevíte, ale ve Finsku je částečná prohibice. Tudíž tvrdší alkohol koupíte jen ve specializovaných obchodech zvaných Alko. Ještě k tomu jsou to povětšinou lahve malého objemu a v plastu. No hrůza  Tak jsme hned dva týdny po příjezdu absolvovali výlet do Tallinnu a Rigy. Rigu jsme si chtěli projít a prohlédnout si památky, ale v Tallinnu byl jediný cíl, nakoupit alkohol. Potom trajektem zpět do Finska. Byl to velmi náročný výlet, jelikož ceny zde byli velice přívětivé a proto jsme taky neváhali obrazit pár barů. Musím říct, že Riga je krásné město a budu na něj vzpomínat dlouho. Výlety trajekty do Tallinnu či Stockholmu se konají velmi často, jelikož na lodi je alkohol bez daně. Skvělá příležitost na výlet, ne? V Tallinnu ještě k tomu za pár šušňů. Příští víkend mě čeká s kamarády z Brna, kteří za mnou přijedou na výlet, plavba právě do Stockholmu, takže si to užijeme. A týden na to jedeme s Erasmáky do Laponska na týden, ale to až zase příště ;-)

Cesta trajektem přes Baltské moře do Tallinnu

Cesta trajektem přes Baltské moře do Tallinnu

Cesta trajektem přes Baltské moře do Tallinnu

Cesta trajektem přes Baltské moře do Tallinnu

Cesta trajektem přes Baltské moře do Tallinnu

Cesta trajektem přes Baltské moře do Tallinnu

Riga a naše parta

Riga a naše parta

Cesta zpět z Tallinnu + ukázka části nákupu na horší časy

Cesta zpět z Tallinnu + ukázka části nákupu na horší časy

Cesta zpět z Tallinnu + ukázka části nákupu na horší časy

Cesta zpět z Tallinnu + ukázka části nákupu na horší časy

Ještě dnes taková maličkost. Byli jsme s děckama v Puhjonrantě. Je to takové rekreační středisko, dalo by se říct, ale což o to. My jsme tam jeli do sauny a následně se zchladit v totálně zamrzlém jezeře, kde byla udělaná jen díra na konci mola na ochlazení, jinak celý komplet zmrzlý. Super zážitek. Byli jsme se dvěma koordinátory ze školy a tutory, co nás tu tak provází a chystají pro nás párty a výlety, a oni donesli špekáčky a pití a tak jsme po sauně ještě opékali v takovém přístřešku. Prostě boží. Byla jsem nádherně unavená, tak jsem si musela zdřímnout, ale měla jsem v 9pm zarezervovaný čas v prádelně, tak jsem musela prát a při té příležitosti vám tady vykládám o mém Erasmu.

Puhjonranta a opékání

Puhjonranta a opékání

Puhjonranta a opékání

Puhjonranta a opékání

Děcka, dospělí, mladí, kluci, holky, ženy, muži, nebojte se toho. Já se bála a teď lituju jen toho, že jsem toho nevyzkoušela více, nezkusila více takovýchto příležitostí. Kdy jindy dostanete opět tu možnost strávit čas v cizině, kde Vám na to škola ještě přispívá, postavit se na vlastní nohy (aspoň tak trochu), rozvíjet svůj jazyk v podstatě zadarmo, prožít tolik zážitků a jedinečných chvílí, potkat tolik nových přátel. Rozhodně nechci od teď být peciválem. Ti z Vás, co to nikdy nevyzkoušeli, jste udělali takovou chybu. Jednou kvůli tomu budete mlátit hlavou o zeď :-D ne, to možná ne, ale litovat toho budete.

Bohužel některé věci nejde šířit takhle veřejně, užívám si to tu, jak jen to jde. Ale jak se říká, co se stane na Erasmu, zůstane na Erasmu :-*

| 986 Total Views